as_ar50a2x10ft
as_ar50a2x10ft_2
as_ar50a2x10ft
as_ar50a2x10ft_2
A&S AR50A2X10FT duplex chain 5/8" (50a-2)
150.59 tax incl.
On order: delivered from 03/06/2026
meter
The minimum purchase order quantity for the product is 3.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 03/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • The chain can even be supplied with a lubricant based on the customer's specific requirements.
  • Available in sizes with pitch ranging from 4 mm to 2.5 inches
  • Solid extruded bushing
  • Solid extruded roller
  • Plates with wider blades
  • Hardened and glass bead blasted blades
  • Comprehensive European (BS) and ANSI range
  • Wide range of fasteners available
  • Lubricant of choice to meet customer requirements
Key features according to our expert
  • Pitch: 5/8 inch; 15,875 mm
  • Weight (kg/m): 1,98 kg/m
  • Product line: Renold A&S
  • Type (ISO/ANSI): 50A-2
  • Height: 2,7
  • Inside width: 9,4 mm
  • Version (chain): Duplex
  • Breaking strength: 43600 N
  • Length (pin): 38,4 mm
  • Diameter (pin): 5,08 mm
  • Thickness (outer plate): 2,04 mm
  • Thickness (inner plate): 2,04 mm
  • Plate height: 14,6 mm
  • Diameter (roller): 10,16 mm
Specifications / All features
  • Brand: A&S
  • EAN: 4042279004101
  • Supplier number: A&S AR50A2X10FT
Pitch
5/8 inch; 15,875 mm
Weight (kg/m)
1,98 kg/m
Product line
Renold A&S
Type (iso/ansi)
50A-2
Height
2,7
Inside width
9,4 mm
Version (chain)
Duplex
Breaking strength
43600 N
Length (pin)
38,4 mm
Diameter (pin)
5,08 mm
Thickness (outer plate)
2,04 mm
Thickness (inner plate)
2,04 mm
Plate height
14,6 mm
Diameter (roller)
10,16 mm