as_ar80a2x10ft
as_ar80a2x10ft_2
as_ar80a2x10ft
as_ar80a2x10ft_2
A&S AR80A2X10FT duplex chain 1" (80a-2)
317.13 tax incl.
On order: delivered from 02/06/2026
meter
The minimum purchase order quantity for the product is 3.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 02/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • The chain can even be supplied with a lubricant based on the customer's specific requirements.
  • Available in sizes with pitch ranging from 4 mm to 2.5 inches
  • Solid extruded bushing
  • Solid extruded roller
  • Plates with wider blades
  • Hardened and glass bead blasted blades
  • Comprehensive European (BS) and ANSI range
  • Wide range of fasteners available
  • Lubricant of choice to meet customer requirements
Key features according to our expert
  • Pitch: 1 inch; 25,4 mm
  • Weight (kg/m): 5,5 kg/m
  • Product line: Renold A&S
  • Type (ISO/ANSI): 80A-2
  • Height: 3
  • Inside width: 15,75 mm
  • Version (chain): Duplex
  • Breaking strength: 111200 N
  • Length (pin): 61,9 mm
  • Diameter (pin): 7,94 mm
  • Thickness (outer plate): 3,25 mm
  • Thickness (inner plate): 3,25 mm
  • Plate height: 24,13 mm
  • Diameter (roller): 15,88 mm
Specifications / All features
  • Brand: A&S
  • EAN: 4042279000110
  • Supplier number: A&S AR80A2X10FT
Pitch
1 inch; 25,4 mm
Weight (kg/m)
5,5 kg/m
Product line
Renold A&S
Type (iso/ansi)
80A-2
Height
3
Inside width
15,75 mm
Version (chain)
Duplex
Breaking strength
111200 N
Length (pin)
61,9 mm
Diameter (pin)
7,94 mm
Thickness (outer plate)
3,25 mm
Thickness (inner plate)
3,25 mm
Plate height
24,13 mm
Diameter (roller)
15,88 mm