bahco_1949m_24_27
bahco_1949m_24_27_2
bahco_1949m_24_27_3
bahco_1949m_24_27_4
bahco_1949m_24_27_5
bahco_1949m_24_27_6
bahco_1949m_24_27_7
bahco_1949m_24_27_8
bahco_1949m_24_27_9
bahco_1949m_24_27
bahco_1949m_24_27_2
bahco_1949m_24_27_3
bahco_1949m_24_27_4
bahco_1949m_24_27_5
bahco_1949m_24_27_6
bahco_1949m_24_27_7
bahco_1949m_24_27_8
bahco_1949m_24_27_9
BAHCO 1949M-24-27 open ring spanner chrome-plated 255 mm 24 mm x 27 mm
50.80 tax incl.
On order: delivered from 22/05/2026
each
Alternative to this product
View more alternative (3)
Product description:
  • Flare nut wrench double end offset in metric sizes
  • Standards: DIN 3118
  • Material: High performance alloy steel
  • 6 points: 8x9, 10x11, 10x12, 12x13, 12x14
  • 12 points: 14x15 and 14x17 onwards
  • Ring end angle 15º for knuckle clearance or better grip
  • Applications for tube tightening in auto and plumbing environments
  • Special deep head to protect and apply heavy torque on the screw
  • Chrome plated Micro Matt finishing provides high quality surface
Key features according to our expert
  • Ring spanner type: Open ring spanner
  • VDE approved: No
  • Drive profile size 1: 24 mm
  • Surface treatment: Chrome plated, satin finised
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • Non-sparking: No
  • Length: 255 mm
  • Type of drive profile 2: Twelve-point
  • Drive profile size 2: 27 mm
  • Type of drive profile 1: Twelve-point
Specifications / All features
Ring spanner type
Open ring spanner
Vde approved
No
Drive profile size 1
24 mm
Surface treatment
Chrome plated, satin finised
With safety colour code 1000v
Not applicable
Non-sparking
No
Length
255 mm
Type of drive profile 2
Twelve-point
Drive profile size 2
27 mm
Type of drive profile 1
Twelve-point
Size opening open end 1 mm
18 mm
Size mm
24x27 mm
Weight g
335 g
Width open end 1 mm
44,5 mm
Size opening open end 2 mm
20 mm
Total length mm
255 mm
Width open end 2 mm
47,5 mm
Length mm (l)
255 mm
Thickness open end 1 mm
16,5 mm
Norms
DIN 3118
Thickness open end 2 mm
17,5 mm
Questions about this product?
Contact our customer service.
Call, mail or chat with us!
Reviews about BAHCO 1949M-24-27 open ring spanner chrome-plated 255 mm 24 mm x 27 mm