bahco_75r3_1000
bahco_75r3_1000
bahco_75r3_1000
bahco_75r3_1000
bahco_75r3_1000
bahco_75r3_1000
bahco_75r3_1000
bahco_75r3_1000
bahco_75r3_1000
bahco_75r3_1000
bahco_75r3_1000
bahco_75r3_1000
bahco_75r3_1000
bahco_75r3_1000
bahco_75r3_1000
bahco_75r3_1000
bahco_75r3_1000
bahco_75r3_1000
bahco_75r3_1000
bahco_75r3_1000
bahco_75r3_1000
bahco_75r3_1000
bahco_75r3_1000
bahco_75r3_1000
bahco_75r3_1000
bahco_75r3_1000
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Mechanically adjustable click torque spanner with free hand placement and fixed ratchet head
Features:
  • Not dependent on length, so can be used with or without the supplied extension handle (optional on the 650Nm)
  • Large double scale inNm/ft.lb
  • Range of torque values ranges from 130 to 1500Nm/100 to 1100 ft.lb
  • Can be used clockwise or anti-clockwise by flipping the ratchet's square connection
  • Accurate to ±3% of measured value, better than the requirements of ISO6789-1:2017
  • Exceptionally clear torque signal from unique mechanism
  • Plug-in ratchet heads can be used in either counterclockwise or clockwise direction
  • Extension handle significantly reduces user effort for high torque values
  • All in portable robust blow-moulded case
  • ISO 6789
  • Made in the United Kingdom
Key features according to our expert
  • Min. tightening torque: 300 Nm
  • Drive profile size: 3/4"
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • ESD: No
  • Adjustable torque range: 300-1000 Nm
  • Max. tightening torque: 1000 Nm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314150415229
  • Supplier number: BAHCO 75R3-1000
Min. tightening torque
300 Nm
Drive profile size
3/4"
Vde approved
No
With safety colour code 1000v
Not applicable
Esd
No
Adjustable torque range
300-1000 Nm
Max. tightening torque
1000 Nm
Square inch
3/4" in
Weight g
5800 g
Head width mm (d)
75 mm
Torque range nm
Total length mm (a)
1245 mm