bahco_76r3_1000
bahco_76r3_1000
bahco_76r3_1000
bahco_76r3_1000
bahco_76r3_1000
bahco_76r3_1000
bahco_76r3_1000
bahco_76r3_1000
bahco_76r3_1000
bahco_76r3_1000
bahco_76r3_1000
bahco_76r3_1000
bahco_76r3_1000
bahco_76r3_1000
bahco_76r3_1000
bahco_76r3_1000
bahco_76r3_1000
bahco_76r3_1000
bahco_76r3_1000
bahco_76r3_1000
bahco_76r3_1000
bahco_76r3_1000
bahco_76r3_1000
bahco_76r3_1000
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
Features:
  • Double scale inNm/ft.lb
  • Range of torque values ranges from 120 to 1000Nm/100 to 750 ft.lb
  • Can be used clockwise or anti-clockwise by flipping the square connection of the ratchet
  • Accurate to ±4% of measured value
  • Articulation system activates a visible, tactile and audible signal
  • Insert ratchet heads can be used clockwise or anti-clockwise
  • Supplied in 2 parts for when storage space is limited, e.g. in car tool kit
  • Scale is visible and protected by a window on the handle
  • All in portable robust blow-moulded case
  • ISO 6789
  • Made in the United Kingdom
Key features according to our expert
  • Min. tightening torque: 300 Nm
  • Drive profile size: 3/4"
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • ESD: No
  • Adjustable torque range: 300-1000 Nm
  • Max. tightening torque: 1000 Nm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314150422128
  • Supplier number: BAHCO 76R3-1000
Min. tightening torque
300 Nm
Drive profile size
3/4"
Vde approved
No
With safety colour code 1000v
Not applicable
Esd
No
Adjustable torque range
300-1000 Nm
Max. tightening torque
1000 Nm
Square inch
3/4-1 in
Weight g
7900 g
Head width mm (d)
69 mm
Torque range nm
Total length mm (a)
1449 mm