bahco_7809m_5_180
bahco_7809m_5_180_2
bahco_7809m_5_180_3
bahco_7809m_5_180
bahco_7809m_5_180_2
bahco_7809m_5_180_3
BAHCO 7809M-5-180 screwdriver socket spanner 1/2" square connection long hexagon 5 mm 180 mm
Product description:
  • 1/2" square drive socket drivers, for hex head screws
  • Metric sizes
  • Not suitable for machine operation
  • High performance alloy steel
  • Highly polished finish
  • Knurled
  • ISO 1174
  • DIN 3120
  • SB = Retail packed on a plastic info card
Key features according to our expert
  • Length: 180 mm
  • Type of drive profile (bit): Hexagon
  • Blade thickness: Not applicable
  • Connection size: 1/2"
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • Bit tip: HEX 5 mm
  • Drive profile size (bit): 5 mm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314151830922
  • Supplier number: BAHCO 7809M-5-180
Length
180 mm
Type of drive profile (bit)
Hexagon
Blade thickness
Not applicable
Connection size
1/2"
Vde approved
No
With safety colour code 1000v
Not applicable
Bit tip
HEX 5 mm
Drive profile size (bit)
5 mm
Working length mm
143 mm
Socket drive mm (d)
22 mm
Weight oz oz
6 oz
Length mm (l)
180 mm
Hexagon size mm
5 mm