bahco_nsb041_16_260
BAHCO NSB041-16-260 torque spanner, non-sparking, copper beryllium, 60-260Nm
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Torque spanner, non-sparking, copper beryllium, 60-260Nm
Features:
  • Made of copper beryllium
  • Large double scale in Nm/ft.lb
  • Reversible ratchet head that can only be operated clockwise
  • Micrometer and main scale for adjustment
  • Robust plastic handle with a good grip that clearly engages and disengages
  • Clear sound signal. The spanner always switches back to the starting position after use.
  • Accurate ±6%
  • Ratchet with 24-45 teeth, easy to change direction
  • Supplied in plastic case
  • Antimagnetic and highly corrosion-resistant
Key features according to our expert
  • Min. tightening torque: 60 Nm
  • Drive profile size: 1/4"
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • ESD: No
  • Max. tightening torque: 260 Nm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314150502707
  • Supplier number: BAHCO NSB041-16-260
Min. tightening torque
60 Nm
Drive profile size
1/4"
Vde approved
No
With safety colour code 1000v
Not applicable
Esd
No
Max. tightening torque
260 Nm
Weight kg
1.5 kg
Head width mm (d)
40 mm
Torque range nm
60-260 N·m
Square drive
1/2''
Total length mm (a)
595 mm