bahco_sba6709m_25
bahco_sba6709m_25
bahco_sba6709m_25
bahco_sba6709m_25
BAHCO SBA6709M-2.5 screwdriver socket spanner 1/4" square connection long hex 2.5 mm 50 mm
Product description:
  • 1/4" square drive socket drivers, long, for hex head screws
  • Metric sizes
  • Not suitable for machine operation
  • High performance alloy steel
  • Highly polished finish
  • Knurled
  • ISO 1174
  • DIN 3120
Key features according to our expert
  • Length: 50 mm
  • Type of drive profile (bit): Hexagon
  • Blade thickness: Not applicable
  • Connection size: 1/4"
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • Bit tip: HEX 2,5 mm
  • Drive profile size (bit): 2,5 mm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314150254835
  • Supplier number: BAHCO SBA6709M-2.5
Length
50 mm
Type of drive profile (bit)
Hexagon
Blade thickness
Not applicable
Connection size
1/4"
Vde approved
No
With safety colour code 1000v
Not applicable
Bit tip
HEX 2,5 mm
Drive profile size (bit)
2,5 mm
Working length mm
7,5 mm
Socket width mm (d)
12 mm
Weight oz oz
0,7 oz
Length mm (l)
50.0 mm
Hexagon size mm
2.5 mm