bahco_tah73r_100
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
Features:
  • Large double scale in Nm/ft.lb
  • Range from 20 to 300 Nm and from 20 to 220 ft.lb
  • Can be used clockwise and anti-clockwise thanks to head with double square connection
  • Fixed drive squares in line with DROPS for safe handling of sockets when working at height
  • Accurate to ±3% of reading, exceeding the requirements of ISO 6789-1:2017
  • Click system activates a tangible and audible signal
  • Sturdy ratchet with 50-60 teeth allows narrow insertion angles, ideal for use in confined spaces (5° to 200 Nm and 6° for 300 Nm)
  • Triangular thread attached to the adjustment knob simplifies unlocking with greasy hands
  • All spanners come with a declaration of conformity traceable to international standards
  • ISO 6789
  • Made in the UK
  • Suitable for working at height
  • Permanently attached metal plate ensures ergonomics and full functionality for the user
  • According to DROPS best practices
Key features according to our expert
  • Min. tightening torque: 20 Nm
  • Drive profile size: 1/2"
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • ESD: No
  • Max. tightening torque: 100 Nm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314150503810
  • Supplier number: BAHCO TAH73R-100
Min. tightening torque
20 Nm
Drive profile size
1/2"
Vde approved
No
With safety colour code 1000v
Not applicable
Esd
No
Max. tightening torque
100 Nm
Weight kg
0.9 kg
Head width mm (d)
42 mm
Torque range nm
20-100 N·m
Square drive
1/2''
Total length mm (a)
375 mm