bahco_tah73r_200
  • Large double scale in Nm/ft.lb
  • Range from 20 to 300 Nm and from 20 to 220 ft.lb
  • Can be used clockwise and anti-clockwise thanks to head with double square connection
  • Fixed drive squares in line with DROPS for safe handling of sockets when working at height
  • Accurate to ±3% of reading, exceeding the requirements of ISO 6789-1:2017
  • Click system activates a tangible and audible signal
  • Sturdy ratchet with 50-60 teeth allows narrow insertion angles, ideal for use in confined spaces (5° to 200 Nm and 6° for 300 Nm)
Key features according to our expert
  • Min. tightening torque: 40 Nm
  • Drive profile size: 1/2"
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • ESD: No
  • Max. tightening torque: 200 Nm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314150503834
  • Supplier number: BAHCO TAH73R-200
Min. tightening torque
40 Nm
Max. tightening torque
200 Nm
Weight kg
1.1 kg
Head width mm (d)
45 mm
Torque range nm
40-200 N·m
Total length mm (a)
459 mm