BOSCH 2609256819 circular saw blade standard for wood 190x2.2x20/16 mm, 40T
20.20 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
blister
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 26/05/2026
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Scope of delivery
  • CIRCULAR SAW BLADE BASIC 190X2.2X20/16,T40 (1)
Product description
  • CIRCULAR SAWS MP (CIRCULAR SAW BLADE BASIC 190X2.2X20/16,T40 (1))
  • Easy cuts in hard and soft wood
  • With ATB (Alternate Top Bevel) tungsten carbide teeth for rip cuts and cross cuts
  • Teeth for coarse cuts
Advantages
  • CIRCULAR SAWS MP (CIRCULAR SAW BLADE BASIC 190X2.
Key features according to our expert
  • Saw blade diameter: 190 mm
  • Mounting (saw blade/cutter): Round
  • Bore size: 20 mm
  • Number of teeth: 40
  • Kerf width: 2,2 mm
  • For material: Wood
Specifications / All features
  • Brand: BOSCH
  • EAN: 3165140391658
  • Supplier number: BOSCH 2609256819
Saw blade diameter
190 mm
Mounting (saw blade/cutter)
Round
Bore size
20 mm
Number of teeth
40
Kerf width
2,2 mm