BOSCH GHE18V-50FP cordless hedge trimmer 50cm (without battery and charger) - 06008D5100
284.48 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
each
Scope of delivery
  • Cardboard box
Product description
  • Cuts thicker branches without jamming thanks to the patented Bosch Anti-Blocking System
  • Ergonomic 360° handle for easy holding and simple adjustment
  • Lightweight (4.2 kg) for less fatigue during prolonged cutting
Product highlights
Equipment and application
The cordless hedge trimmer PRO GHE18V-50FP is perfect for trimming tall hedges as well as smaller bushes and shrubs. Robust enough to tackle thicker branches and tougher hedges, this tool is also precise enough to perform delicate or precise pruning tasks. It is compatible with the Bosch Professional 18V System and with AMPShare, the battery alliance of several brands
Additional information
The battery hedge trimmer PRO GHE18V-50FP ensures trouble-free starting, low maintenance and long life. It operates at 3,400 movements per minute, has a tooth opening of 23.5 mm and a low noise level of 90 dB. It comes with a high-quality 50 cm blade in a durable aluminium housing. No exhaust fumes are released and the tool can be split into two parts, making transport and storage easy
Key features according to our expert
  • Battery voltage: 18 V
  • Number of batteries included: 0
  • Length (blade): 50 cm
  • Tooth pitch: 23,5 mm
  • Max. stroke rate: 3400 /min.
  • Weight: 4,2 kg
  • Battery platform: AMPShare
  • UN number: Not applicable
  • Product Range: Bosch 18V
Specifications / All features
Battery voltage
18 V
Number of batteries included
0
Length (blade)
50 cm
Tooth pitch
23,5 mm
Max. stroke rate
3400 /min.
Weight
4,2 kg
Battery platform
AMPShare
Un number
Not applicable
Product range
Bosch 18V