carat_htl0723404
CARAT HTL0723404 Brilliant brick drill 72 x 340 M16 Dustec
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Diamond drill DUSTEC for use with Dustec dust extraction in brick and other abrasive materials.
  • Segment height 9.5 mm.
  • Equipped with TT segments; for easy and quick starting.
  • M16 thread for use on mounting spindle and Dustec drill chuck.
  • Laser welded, thus 100 % guarantee against weld breakage.
  • With slots in the flange for use with Dustec dust extraction.
Key features according to our expert
  • Diameter: 72 mm
  • Connection type (machine): Inner thread
  • Connection size (machine): M16
  • Length: 340 mm
Specifications / All features
  • Brand: CARAT
  • EAN: 8714452101971
  • Supplier number: CARAT HTL0723404
Diameter
72 mm
Connection type (machine)
Inner thread
Connection size (machine)
M16
Length
340 mm