carat_htm0721504
CARAT HTM0721504 Brilliant brick drill 72 x 150 M16 Dustec
Product description:
  • Diamond drill DUSTEC for use with dust extraction in brick and other abrasive materials.
  • Segment height 9.5 mm.
  • Equipped with TT segments; for easy and quick starting.
  • M16 thread for use on mounting spindle and Dustec drill chuck.
  • Laser welded, thus 100 % guarantee against weld breakage.
  • With slots in the flange foor use with Dustec dust extraction.
  • Bonding: laser-welded
  • Segment: Turbo Twisted
Key features according to our expert
  • Diameter: 72 mm
  • Connection type (machine): Inner thread
  • Connection size (machine): M16
  • Length: 150 mm
Specifications / All features
  • Brand: CARAT
  • EAN: 8714452102077
  • Supplier number: CARAT HTM0721504
Diameter
72 mm
Connection type (machine)
Inner thread
Connection size (machine)
M16
Length
150 mm