dewalt_dfm3130400
DEWALT DFM3130400 Clamping sleeve 8mmx130mm Galvanised (50 pcs)
13.40 tax incl.
On order: delivered from 23/05/2026
pack
The minimum purchase order quantity for the product is 4.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 23/05/2026
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
DeWALT Power Month at Klium - Maximum Advantage!
This DeWALT tool is part of the DeWALT Power Month at Klium. That means you can stack your benefits.
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
  • Promotion valid from 01.05.2026 until 30.05.2026 or while stocks last.
  • Register your purchase afterwards via dewalt.be or dewalt.nl.
Smart professionals combine their purchases and get the maximum out of this month!
Product description
  • Clamping sleeve-8mmx130mm - Zinc-plated
Features
  • Clamping sleeve for light applications in concrete and masonry
  • Intermittent threads remove dirt and facilitate installation
  • The collar helps hold the material to be fixed in place
Key features according to our expert
  • With screw: No
  • Drilling diameter: 8 mm
  • type (screw head): Not applicable
  • With collar: No
  • Application: General
  • Wall plug type: Universal plug
  • Length (Wall plug): 130 mm
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 0075352966588
  • Supplier number: DEWALT DFM3130400
With screw
No
Drilling diameter
8 mm
Type (screw head)
Not applicable
With collar
No
Application
General
Wall plug type
Universal plug
Length (wall plug)
130 mm
Thickness
50,0
Finish
90,0 mm
Integrated belt hook
8,0 mm
Buildings
Uncertainty k 1 (vibration)
Masonry
Max. cutting capacity at 45° [square profile]
Zinc Plated
Length
130,0 mm