dewalt_dfm4540050
DEWALT DFM4540050 ST6 Strap Toggle hollow wall anchor (50 pcs)
28.60 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
pack
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 26/05/2026
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
Product description
  • ST6 Strap Toggle
Features
  • Patented hollow wall anchor for heavier loads
  • Easy installation through toggle system
  • Reusable in the same hole (remove the bolt without losing the anchor)
Key features according to our expert
  • Material (wall plug): Steel
  • Wall plug type: Cavity wall plug
  • With screw: No
  • With collar: No
  • type (screw head): Not applicable
  • Drilling diameter: 12 mm
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 0075352967134
  • Supplier number: DEWALT DFM4540050
Material (wall plug)
Steel
Wall plug type
Cavity wall plug
With screw
No
With collar
No
Type (screw head)
Not applicable
Drilling diameter
12 mm
Box
YES
Pack quantity
50,0
Integrated belt hook
12,0 mm