dewalt_dnm40r60gz
dewalt_dnm40r60gz
dewalt_dnm40r60gz
dewalt_dnm40r60gz
DEWALT DNM40R60GZ BAT anchor nails 4.04-60 ringed galvanised 2m (2000 pcs)
133.95 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
pack
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 26/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
DeWALT Power Month at Klium - Maximum Advantage!
This DeWALT tool is part of the DeWALT Power Month at Klium. That means you can stack your benefits.
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
  • Promotion valid from 01.05.2026 until 30.05.2026 or while stocks last.
  • Register your purchase afterwards via dewalt.be or dewalt.nl.
Smart professionals combine their purchases and get the maximum out of this month!
Product description
  • [DNM] Batank nails 4.04-60 Ringed Galvanised 2m
Features
  • MCN nails with galvanised or hot-dip galvanised surface finish
Key features according to our expert
  • Nail length: 60 mm
  • Angle: 33 °
  • Quantiy per pack: 2000
  • Nail thickness: 4,04 mm
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 5902013952961
  • Supplier number: DEWALT DNM40R60GZ
Nail length
60 mm
Angle
33 °
Quantiy per pack
2000
Nail thickness
4,04 mm
Product type
Ring
Compatible with
DCN693, DNM250MCN
Length
60,0 mm
Diameter
33,0 º
Max. cutting capacity at 45° [square profile]
44,0 mm