dewalt_dnpt28r50hdz
DEWALT DNPT28R50HDZ paperbound nails 2.8-50 ringed hot-dipped galvanised 1.2m (1200 pcs.)
27.80 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
pack
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 26/05/2026
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
DeWALT Power Month at Klium - Maximum Advantage!
This DeWALT tool is part of the DeWALT Power Month at Klium. That means you can stack your benefits.
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
  • Promotion valid from 01.05.2026 until 30.05.2026 or while stocks last.
  • Register your purchase afterwards via dewalt.be or dewalt.nl.
Smart professionals combine their purchases and get the maximum out of this month!
Product description
  • 33° Paper Tape Stick Nails
Features
  • Clear or ringed paper tape nails with hot-dip galvanised & stainless steel finish
Key features according to our expert
  • Nail length: 50 mm
  • Angle: 33 °
  • Quantiy per pack: 1200
  • Nail thickness: 2,8 mm
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 5902013961512
  • Supplier number: DEWALT DNPT28R50HDZ
Nail length
50 mm
Angle
33 °
Quantiy per pack
1200
Nail thickness
2,8 mm