dewalt_dt9500_qz
dewalt_dt9500_qz
dewalt_dt9500_qz
dewalt_dt9500_qz
dewalt_dt9500_qz
dewalt_dt9500_qz
dewalt_dt9500_qz
dewalt_dt9500_qz
dewalt_dt9500_qz
dewalt_dt9500_qz
dewalt_dt9500_qz
dewalt_dt9500_qz
dewalt_dt9500_qz
dewalt_dt9500_qz
dewalt_dt9500_qz
dewalt_dt9500_qz
dewalt_dt9500_qz
dewalt_dt9500_qz
dewalt_dt9500_qz
dewalt_dt9500_qz
dewalt_dt9500_qz
dewalt_dt9500_qz
DEWALT DT9500-QZ SDS-Plus EXTREME 2 drill bit 3.5x50x110mm
9.92 tax incl.
  • Delivered from Belgium
DeWALT Power Month at Klium - Maximum Advantage!
This DeWALT tool is part of the DeWALT Power Month at Klium. That means you can stack your benefits.
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
  • Promotion valid from 01.05.2026 until 30.05.2026 or while stocks last.
  • Register your purchase afterwards via dewalt.be or dewalt.nl.
Smart professionals combine their purchases and get the maximum out of this month!
Product description
  • SDS-Plus drill bit EXTREME 2 3.5x50x110mm
Features
Key features according to our expert
  • Diameter: 3,5 mm
  • Drill bit type: Hammer drill bit
  • Overall length: 110 mm
  • Shank type: SDS-plus
  • Material (drill bit): Carbide tip
  • Number of cutting edges: 2 ea
  • Cutting length: 50 mm
  • Product Range: Dewalt EXTREME
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 5035048054758
  • Supplier number: DEWALT DT9500-QZ
Diameter
3,5 mm
Drill bit type
Hammer drill bit
Overall length
110 mm
Shank type
SDS-plus
Material (drill bit)
Carbide tip
Number of cutting edges
2 ea
Cutting length
50 mm
Thickness
Impact Bits
Weight
NO
Applications
Concrete
Length
110,0 mm
Material
Carbide Grit
Diameter
3,5 mm
Product type
1,0
Max. cutting capacity at 45° [square profile]
SDS Plus Fitment
Performance
Extreme
Working length
50,0 mm