dewalt_dwf4000250
dewalt_dwf4000250
dewalt_dwf4000250
dewalt_dwf4000250
dewalt_dwf4000250
dewalt_dwf4000250
DEWALT DWF4000250 fastening screw on tape (fine thread) 25mm x 3.5mm (1000pcs)
17.60 tax incl.
On stock, immediately available.
pack
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
DeWALT Power Month at Klium - Maximum Advantage!
This DeWALT tool is part of the DeWALT Power Month at Klium. That means you can stack your benefits.
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
  • Promotion valid from 01.05.2026 until 30.05.2026 or while stocks last.
  • Register your purchase afterwards via dewalt.be or dewalt.nl.
Smart professionals combine their purchases and get the maximum out of this month!
Product description
  • 25mm x 3.5mm Fine wire - on tape
Features
  • Assortment of composite drywall screws
  • Constant and sharp needle point for quick and easy installation
  • Available in fine, coarse and left-hand threads
  • Fine thread for fixing plasterboard panels to metal profiles (max. 0.88 mm)
  • Coarse thread for fixing on wooden profiles
  • Left-hand thread for use with Diamond Board
  • Black phosphate, for improved corrosion resistance
  • Specially designed strip for easy installation and to prevent screw blocking
  • Suitable for DeWALT, Powers, HILTI, Makita, Senco and most high-speed screwdrivers
Key features according to our expert
  • Diameter: 3,5 mm
  • type (screw head): PH2
  • Length: 25 mm
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 0075352140612
  • Supplier number: DEWALT DWF4000250
Diameter
3,5 mm
Type (screw head)
PH2
Length
25 mm
Thickness
Plasterboard
Box
PH2 / 8 mm
Pack quantity
1000,0
Ce approved
YES
Integrated belt hook
25,0 mm
Uncertainty k 1 (vibration)
3,5 mm
Max. cutting capacity at 45° [square profile]
50,0 mm