dewalt_dwf4000450
dewalt_dwf4000450
dewalt_dwf4000450
dewalt_dwf4000450
dewalt_dwf4000450
dewalt_dwf4000450
DEWALT DWF4000450 fastening screw on tape (fine thread) 45mm x 3.5mm (1000pcs)
24.40 tax incl.
On order: delivered from 27/05/2026
pack
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 27/05/2026
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
Product description
  • 45mm x 3.5mm Fine wire - on tape
  • Fine thread for fixing plasterboard panels to metal profiles (max. 0.88 mm)
Key features according to our expert
  • Diameter: 3,5 mm
  • type (screw head): PH2
  • Length: 45 mm
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 0075352140650
  • Supplier number: DEWALT DWF4000450
Diameter
3,5 mm
Length
45 mm
Box
PH2 / 8 mm
Integrated belt hook
45,0 mm
Uncertainty k 1 (vibration)
3,5 mm
Max. cutting capacity at 45° [square profile]
50,0 mm