erdi_d118_300l
ERDI D118-300L pelican shears
Product description:
  • For long straight and continuous cutting
  • Extra-long cutting edge is ideal for cutting thin sheet material
  • D218 Painted handles
  • D118 PVC-coated handles
  • Right-handed cutting (or left-handed cutting in size 300 mm) available
Key features according to our expert
  • Length (blade): 62 mm; 2 7/16 inch
  • Overall length: 300 mm
  • Max.thickness (600N/mm²): 1 mm
  • Brand: ERDI
  • EAN: 4010220001387
  • Supplier number: ERDI D118-300L
Length (blade)
62 mm; 2 7/16 inch
Overall length
300 mm
Max.thickness (600n/mm²)
1 mm