facom_19020cpesls
FACOM 190.20CPESLS head cutter with SLS attachment 200mm
Product description
  • 190.CPESLS - Head cutter
Features
  • Tools equipped with a fastening solution FACOM SLS that eliminates any risk of incidental dropping. FACOM has chosen the locking link solution for particularly heavy and/or bulky tools? The cutting edges are designed to cut cleanly through all types of wire: soft wires, modern materials and the maximum is achieved on piano wire:- 190.16CPESLS: 2.0mm 210 kg/mm²- 190.20CPESLS: 2.5mm 200 kg/mm²? Minimum effort when cutting thanks to the displaced shaft and the design of the cutting edges.? Long service life thanks to chrome molybdenum steel and induction-hardened cutting edges.? Ergonomic handles made of bimaterial that is highly resistant to chemicals.? Removable reset spring.?
  • Design: chromed
Key features according to our expert
  • Pliers type: End cutting pliers
  • VDE approved: No
  • Non-sparking: No
  • ESD: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • Supplier warranty: FACOM - 2 years
  • Length: 200 mm
Specifications / All features
Pliers type
End cutting pliers
Vde approved
No
Non-sparking
No
Esd
With safety colour code 1000v
Not applicable
Supplier warranty
FACOM - 2 years
Length
200 mm