facom_jtm10grp
FACOM JTM.10GRP 3/8" OGV GRIP cap hexagonal 10mm
Product description
  • 18-piece DBOX set of 12-point 3/8 "sockets -J.360DBOX112
Features
  • Consists of
  • 1 x 3/8 "quick ratchet with twist handle J.360.
  • 14 x 3/8" 12-point metric size sockets J.8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 21 22 mm.
  • 1 x 3/8 "universal cardan J.240A.
  • 2 x J.RC 3/8 "locked extensions L 125 mm L 250 mm.
  • Empty box BV.J1NANO
Key features according to our expert
  • Drive profile size (bit): 10 mm
  • Supplier warranty: FACOM - Lifetime (E)
  • Blade thickness: Not applicable
  • Connection size: 3/8"
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • Bit tip: HEX 10 mm
  • Type of drive profile (bit): Hexagon OGV
  • Product Range: Facom OGV
Specifications / All features
  • Brand: FACOM
  • EAN: 3662424100437
  • Supplier number: FACOM JTM.10GRP
Drive profile size (bit)
10 mm
Supplier warranty
FACOM - Lifetime (E)
Blade thickness
Not applicable
Connection size
3/8"
Vde approved
No
With safety colour code 1000v
Not applicable
Bit tip
HEX 10 mm