FESTOOL RG 130 ECI-Set DIA AB RENOFIX sanitation grinder 1600 W with diamond wheel DIA ABRASIVE-D130 in systainer SYS3 L 237 - 577060
1,269.03 tax incl.
On order: delivered from 23/05/2026
each
Unlimited Power for Surface Restoration
Scope of delivery
  • Front handle
  • Flange set
  • KF-AG face wrench
  • Hook-and-loop fastener KV-215 (pack of 5)
  • Diamond disc DIA ABRASIVE-D130
  • Systainer SYS3 L 237
Product description
Unlimited power. On all substrates.
  • Covered: fully covered by Festool Service upon registration within 100 days of purchase.
  • Flexible: Sanding the floor right up to the wall thanks to the brush segment.
Ideally suited for
  • The specialist for diamond tools
  • The optimal solution for material removal during renovation and restoration
  • For removing concrete, screed and coatings on tough subsurfaces
  • For larger areas or selective applications on walls, ceilings and floors
  • Always the suitable tool for every application and every material
Key features according to our expert
  • (Disc) diameter: 130 mm
  • Tool holder size: M14
  • Tool holder type: External thread
  • Power: 1600 W
Specifications / All features
(disc) diameter
130 mm
Tool holder size
M14
Tool holder type
External thread
Power
1600 W
Tool holder
D25/M14
Tool diameter
130.00 mm
Dust extraction connection diameter
36 mm