hi_force_sts2_m36b1
HI-FORCE STS2-M36B1 Prestressing cylinder load return M36 - 457 kN / 46.6 tonnes
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
  • Manual in your language included
Product description
  • Single-acting design with manual plunger return
  • High-grade alloy steel construction with nitrocarbonised, corrosion-resistant plunger
  • Maximum stroke indicator to signal max plunger stroke
  • Self-activating seals for improved performance and service life at high pressure
  • Both input and output quick coupling for easy coupling of multiple preloading jacks
  • Designed for most ANSI and API flanges and some compact flanges
  • Interchangeable components for multiple bolt sizes within the loadcell dimension
  • Turning pins not included (Hi-Force recommends one turning pin per four tensioners)
  • Nut size: M36
  • Capacity: 457 kN
  • Effective surface area: 30.5 cm²
  • Stroke: 15 mm
  • Cylinder diameter: 102 mm
  • Foot radius: 36 mm
  • Mounting height: 189 mm
  • Minimum space between centre bolts: 76 mm
  • Weight: 5.8 kg
  • Maximum working pressure: 1500 bar
Key features according to our expert
  • Diameter: 102 mm
  • Max. capacity: 46,6 t
  • Stroke length: 15 mm
  • Operation: Single-acting
  • Bolt size: M36
  • Max. working pressure: 1500 bar
  • Max. capacity (kN): 457 kN
  • Weight: 3,5 kg
Specifications / All features
  • Brand: HI-FORCE
  • EAN: 5056388017111
  • Supplier number: HI-FORCE STS2-M36B1
Diameter
102 mm
Max. capacity
46,6 t
Stroke length
15 mm
Operation
Single-acting
Bolt size
M36
Max. working pressure
1500 bar