skf_23160_2cs5kvt143
skf_23160_2cs5kvt143_2
skf_23160_2cs5kvt143
skf_23160_2cs5kvt143_2
SKF 23160-2CS5K/VT143 spherical roller bearing with tapered bore, seal on both sides and relubrication 300 mm
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description
  • Accommodate misalignment
  • High load carrying capacity
  • Sealed for increased reliability, with relubrication features
  • Low friction and long service life
  • Increased wear resistance
Key features according to our expert
  • Inner diameter: 300 mm
  • Width: 160 mm
  • Number of rows: 2
  • Seal (bearing): Double-sided sealed
  • Radial clearance: CN (Normal)
  • Material (cage): Brass (sheet)
  • Bore type: Tapered
  • Outer diameter: 500 mm
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 7316574596621
  • Supplier number: SKF 23160-2CS5K/VT143
Inner diameter
300 mm
Width
160 mm
Number of rows
2
Seal (bearing)
Double-sided sealed
Radial clearance
CN (Normal)
Material (cage)
Brass (sheet)
Bore type
Tapered
Outer diameter
500 mm