skf_md50x38x205_l
skf_md50x38x205_l_2
skf_md50x38x205_l_3
skf_md50x38x205_l_4
skf_md50x38x205_l
skf_md50x38x205_l_2
skf_md50x38x205_l_3
skf_md50x38x205_l_4
SKF MD 50X38X20.5-L compact piston seal with guide rings, anti-extrusion rings and sealing
14.57 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 10.
Product description
  • Compact, all-in-one sealing solution
  • Suitable for light to medium duty applications
  • Available in metric sizes
  • Fit seal housings in accordance with ISO 6547 for some sizes
  • If not in stock alternatives can be produced by SKF SEAL JET systems
Key features according to our expert
  • Inner diameter: 38 mm
  • Groove width: 20.5 mm
  • Outer diameter: 50 mm
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 07316575469467
  • Supplier number: SKF MD 50X38X20.5-L
Inner diameter
38 mm
Groove width
20.5 mm
Outer diameter
50 mm