bahco_7809xzn_10
bahco_7809xzn_10_2
bahco_7809xzn_10_3
bahco_7809xzn_10
bahco_7809xzn_10_2
bahco_7809xzn_10_3
BAHCO 7809XZN-10 screwdriver socket spanner 1/2" square for XZN screws 10 mm
Product description:
  • 1/2" square drive socket drivers, for multipoint head screws (XZN)
  • Metric sizes
  • Not suitable for machine operation
  • High performance alloy steel
  • Higlyh polished finish
  • Knurled
  • ISO 1174
  • DIN 3120
Key features according to our expert
  • Length: 60 mm
  • Type of drive profile (bit): Multi-Torx
  • Blade thickness: Not applicable
  • Connection size: 1/2"
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • Bit tip: XZN M10
  • Drive profile size (bit): M10
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314151831080
  • Supplier number: BAHCO 7809XZN-10
Length
60 mm
Type of drive profile (bit)
Multi-Torx
Blade thickness
Not applicable
Connection size
1/2"
Vde approved
No
With safety colour code 1000v
Not applicable
Bit tip
XZN M10
Drive profile size (bit)
M10
Working length mm
20 mm
Diameter mm (d)
22 mm
Weight oz oz
2,3 oz
Length mm (l)
60 mm