bahco_ks7401m_15
BAHCO KS7401M-15 percussion cap 3/8", hinged, hexagonal, phosphated, 15 mm
This article is not available
Successor to this product
Product description:
  • Hammerhead 3/8", hinged, hexagonal, phosphated, 15 mm
  • Cold-forged phosphate finish
  • Hinged sockets with metric dimensions, no more need for a universal connector
Key features according to our expert
  • Width across flats: 15 mm
  • Connection size: 3/8"
  • Connection profile: Inner square
  • Length: 54 mm
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314150384549
  • Supplier number: BAHCO KS7401M-15
Width across flats
15 mm
Length
54 mm
Length mm (l)
90 mm
Width square drive mm (d2)
54 mm
Dimensions mm
15 mm
Clamping spring
K560F-3
Depth socket mm (t)
13 mm
Socket width mm (d1)
54 mm