bahco_ns041_16_260
bahco_ns041_16_260
bahco_ns041_16_260
bahco_ns041_16_260
bahco_ns041_16_260
bahco_ns041_16_260
bahco_ns041_16_260
bahco_ns041_16_260
bahco_ns041_16_260
bahco_ns041_16_260
bahco_ns041_16_260
bahco_ns041_16_260
bahco_ns041_16_260
bahco_ns041_16_260
BAHCO NS041-16-260 torque spanner, non-sparking, aluminium bronze, 60-260Nm
Product description:
  • Spark-free, mechanical adjustable click torque spanners with window and fixed ratchet head made of copper beryllium, 16 - 260 Nm
  • Accurate to ±6% of reading
Key features according to our expert
  • Min. tightening torque: 60 Nm
  • Drive profile size: 1/2"
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • ESD: No
  • Adjustable torque range: 60-260 Nm
  • Max. tightening torque: 260 Nm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314150502585
  • Supplier number: BAHCO NS041-16-260
Min. tightening torque
60 Nm
Drive profile size
1/2"
Adjustable torque range
60-260 Nm
Max. tightening torque
260 Nm
Weight kg
1.42 kg
Head width mm (d)
40 mm
Torque range nm
60-260 N·m
Square drive
1/2''
Total length mm (a)
595 mm