bahco_ns041_24_670
bahco_ns041_24_670
bahco_ns041_24_670
bahco_ns041_24_670
bahco_ns041_24_670
bahco_ns041_24_670
bahco_ns041_24_670
bahco_ns041_24_670
bahco_ns041_24_670
bahco_ns041_24_670
bahco_ns041_24_670
bahco_ns041_24_670
bahco_ns041_24_670
bahco_ns041_24_670
BAHCO NS041-24-670 torque spanner, non-sparking, aluminium bronze, 150-670Nm
Product description:
  • Spark-free, mechanical adjustable click torque spanners with window and fixed ratchet head made of copper beryllium, 24 - 670 Nm
  • Accurate to ±6% of reading
Key features according to our expert
  • Min. tightening torque: 150 Nm
  • Drive profile size: 3/4"
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • ESD: No
  • Adjustable torque range: 150-670 Nm
  • Max. tightening torque: 670 Nm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314150502608
  • Supplier number: BAHCO NS041-24-670
Min. tightening torque
150 Nm
Drive profile size
3/4"
Adjustable torque range
150-670 Nm
Max. tightening torque
670 Nm
Weight kg
5.62 kg
Head width mm (d)
63 mm
Torque range nm
150-670 N·m
Square drive
3/4"
Total length mm (a)
1150 mm