bahco_tawmb9135m
Product description:
  • Digital torque and angle spanner, Bluetooth, fixed ratchet head, with memory, micro, 6.8-135Nm
  • Easy to set up and use
  • Alert for recalibration based on time and/or number of cycles
  • Accurate to ± 2% clockwise - 3% counter-clockwise between 20% and 100% of max torque
  • Accurate to ± 4% clockwise and counter-clockwise between 5% and 19% of full scale
  • Visual (dual LEDs + backlit LCD display), audio and vibration signal
  • 9x12 interchangeable heads for multiple applications and versatility
Key features according to our expert
  • Min. tightening torque: 7 Nm
  • Drive profile size: 9 x 12 mm
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • ESD: No
  • Max. tightening torque: 135 Nm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314150490110
  • Supplier number: BAHCO TAWMB9135M
Min. tightening torque
7 Nm
Drive profile size
9 x 12 mm
Max. tightening torque
135 Nm
Measuring range lb.in
60-1200 lbf·in
Head width mm (d)
25 mm
Torque range nm
6.8-135 N·m
Total length mm (a)
338 mm