bosch_1600a01th9
bosch_1600a01th9
bosch_1600a01th9
bosch_1600a01th9
BOSCH 1600A01TH9 diagonal side cutter 160 mm
  • Delivered from Belgium
Scope of delivery
  • 1x Side cutter
Product description
  • Hand tool Diagonal side cutter (1x Side cutter)
  • The soft grip and non-slip edges ensure comfortable and safe use, especially with one hand.
Advantages
  • Sturdy, durable side cutters for professional applications
Key features according to our expert
  • Length: 150 mm
  • Non-sparking: No
Specifications / All features
  • Brand: BOSCH
  • EAN: 4059952512563
  • Supplier number: BOSCH 1600A01TH9
Length
150 mm
Non-sparking
No
Softgrip
Yes
Cutting diameter soft
4 mm
High leverage design
Yes
Cutting diameter hard
2.3 mm
High-hard steel tensile strength
2030 N/mm²
Tensile strength red copper
266 N/mm²
Cutting diameter medium-hard
2.8 mm
Anti-slip shoulders
Tensile iron nail
715 N/mm²
Cutting diameter high hardness
2 mm