carat_cdc2004000
CARAT CDC2004000 CDC Brilliant diamond wheel for tile/natural stone 200 x 25.4mm (max. 25mm table)
85.40 tax incl.
On stock, immediately available. we have 2 products in stock.
Product description:
  • Diamond saw for use with water cooling on tile and table saw machines.
  • For fast and perfect cuts of very hard wall and floor tiles up to 20 mm thick.
  • Continuous diamond edge for a perfectly finished cut.
Key features according to our expert
  • (Disc) diameter: 200 mm
  • Connection size (disc): 25,4 mm
  • Connection type (disc): Bore
  • Disc application: Cutting
  • For material: Tiles; Natural stone
  • Series: BRILLIANT
Specifications / All features
  • Brand: CARAT
  • EAN: 8714452218594
  • Supplier number: CARAT CDC2004000
(disc) diameter
200 mm
Connection size (disc)
25,4 mm