carat_ceb23030tt
CARAT CEB23030TT Thunderline universal diamond wheel 230 x 22.2mm
86.95 tax incl.
On stock, immediately available.
Product description:
  • Extra coating on the diamond grains so they stay in place longer to achieve even higher speed.
  • Combination of slots in the trunk blade for extra cooling and greater stability.
  • Renewed alternating TT segment, so that fast cuts can be made immediately
Key features according to our expert
  • (Disc) diameter: 230 mm
  • Connection size (disc): 22,2 mm
  • Connection type (disc): Bore
  • Disc application: Cutting
  • For material: Various
  • Series: THUNDERLINE
Specifications / All features
  • Brand: CARAT
  • EAN: 8714452108901
  • Supplier number: CARAT CEB23030TT
(disc) diameter
230 mm
Connection size (disc)
22,2 mm