carat_ceb40040tt
CARAT CEB40040TT Thunderline universal diamond wheel 400 x 25.4 mm
198.40 tax incl.
On stock, immediately available. we have 2 products in stock.
each
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Extra coating on the diamond grains so they stay in place longer to achieve even higher speed.
  • Combination of slots in the trunk blade for extra cooling and greater stability.
  • Renewed alternating TT segment, so that fast cuts can be made immediately
Key features according to our expert
  • (Disc) diameter: 400 mm
  • Connection size (disc): 25,4 mm
  • Connection type (disc): Bore
  • Disc application: Cutting
  • For material: Various
  • Series: THUNDERLINE
Specifications / All features
  • Brand: CARAT
  • EAN: 8714452108987
  • Supplier number: CARAT CEB40040TT
(disc) diameter
400 mm
Connection size (disc)
25,4 mm