carat_ctc12530z8
carat_ctc12530z8_2
carat_ctc12530z8
carat_ctc12530z8_2
CARAT CTC12530Z8 CTC Premium 125 soft joint cutter 8mm zigzag
Product description:
  • Soft joint wide premium, type ctc
  • For grinding out soft cement joints
  • High quality for professional use
  • Long protective segments for a very long service life
  • With full or zigzag segment (zigzag can be recognised by the "Z" in the article code)
Key features according to our expert
  • (Disc) diameter: 125 mm
  • Connection size (disc): 22,2 mm
  • Connection type (disc): Bore
  • Disc application: Cutting
  • For material: Brick; Asphalt
  • Series: PREMIUM
Specifications / All features
  • Brand: CARAT
  • EAN: 8714452111215
  • Supplier number: CARAT CTC12530Z8
(disc) diameter
125 mm
Connection size (disc)
22,2 mm