carat_hts1326040
CARAT HTS1326040 Brilliant brick box drill 132 x 60mm M16 Dustec
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Diamond drill DUSTEC for use without water cooling in brick and other abrasive materials.
  • Segment height 9.5 mm.
  • Equipped with TT segments; for easy and quick starting.
  • Thread M16 for use on mounting spindle and Dustec drill chuck.
  • Laser welded, thus 100 % guarantee against weld breakage.
  • Adhesion: laser welded
  • Segment: Turbo Twisted
Key features according to our expert
  • Diameter: 132 mm
Specifications / All features
  • Brand: CARAT
  • EAN: 8714452102251
  • Supplier number: CARAT HTS1326040
Diameter
132 mm