conti_at1044060
CONTI AT10 440 60 Conti Synchroflex timing belt - AT1044060
160.24 tax incl.
On order: delivered from 23/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 3.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 23/05/2026
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 440
  • Pitch: 10 mm
  • Width: 60 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 440 mm
  • Number of teeth: 44
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817289139
  • Supplier number: CONTI AT1044060
Length
440
Pitch
10 mm
Width
60 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
440 mm