conti_at1044075
CONTI AT10 440 75 Conti Synchroflex timing belt - AT1044075
200.29 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 2.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 26/05/2026
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 440
  • Pitch: 10 mm
  • Width: 75 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 440 mm
  • Number of teeth: 44
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817289207
  • Supplier number: CONTI AT1044075
Length
440
Pitch
10 mm
Width
75 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
440 mm