conti_at1056016
CONTI AT10 560 16 Conti Synchroflex timing belt - AT1056016
43.91 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 18.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 560
  • Pitch: 10 mm
  • Width: 16 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 560 mm
  • Number of teeth: 56
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817124430
  • Supplier number: CONTI AT1056016
Length
560
Pitch
10 mm
Width
16 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
560 mm