conti_at1061050
CONTI AT10 610 50 Conti Synchroflex timing belt - AT1061050
137.41 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 4.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 610
  • Pitch: 10 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 610 mm
  • Number of teeth: 61
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817123945
  • Supplier number: CONTI AT1061050
Length
610
Pitch
10 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
610 mm