conti_at1070050
CONTI AT10 700 50 Conti Synchroflex timing belt - AT1070050
151.93 tax incl.
On order: delivered from 15/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 4.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 15/05/2026
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 700
  • Pitch: 10 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 700 mm
  • Number of teeth: 70
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817123655
  • Supplier number: CONTI AT1070050
Length
700
Pitch
10 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
700 mm