conti_at1084016
CONTI AT10 840 16 Conti Synchroflex timing belt - AT1084016
61.44 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 18.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 840
  • Pitch: 10 mm
  • Width: 16 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 840 mm
  • Number of teeth: 84
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817122184
  • Supplier number: CONTI AT1084016
Length
840
Pitch
10 mm
Width
16 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
840 mm