conti_at525525
CONTI AT5 255 25 Conti Synchroflex timing belt - AT525525
43.90 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 8.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 255
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 25 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 255 mm
  • Number of teeth: 51
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817107457
  • Supplier number: CONTI AT525525
Pitch
5 mm
Width
25 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
255 mm