conti_at545020
CONTI AT5 450 20 Conti Synchroflex timing belt - AT545020
39.62 tax incl.
On order: delivered from 16/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 15.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 450
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 20 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 450 mm
  • Number of teeth: 90
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817106894
  • Supplier number: CONTI AT545020
Length
450
Pitch
5 mm
Width
20 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
450 mm