conti_at545550
CONTI AT5 455 50 Conti Synchroflex timing belt - AT545550
91.13 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 6.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 26/05/2026
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 455
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 455 mm
  • Number of teeth: 91
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817108744
  • Supplier number: CONTI AT545550
Length
455
Pitch
5 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
455 mm