conti_at590012
CONTI AT5 900 12 Conti Synchroflex timing belt - AT590012
44.50 tax incl.
On order: delivered from 15/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 16.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 15/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 900
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 12 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 900 mm
  • Number of teeth: 180
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817114462
  • Supplier number: CONTI AT590012
Length
900
Pitch
5 mm
Width
12 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
900 mm