conti_at525516gen3
CONTI AT525516GEN3 conti synchroflex gen 3 timing belt 255 x 16 mm red
35.09 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 12.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 26/05/2026
  • Length: 255
  • Pitch: 5 mm
  • Width: 16 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX GEN 3
  • Nominal length: 255 mm
  • Number of teeth: 45
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817100632
  • Supplier number: CONTI AT525516GEN3
Pitch
5 mm
Width
16 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX GEN 3
Nominal length
255 mm